2022-12-1-59

Brněnská primátorka poděkovala Drakům za reprezentaci

19 / 12 / 2022 / Aktuality
3 min. čtení

Markéta Vaňková, primátorka města Brna, přivítala vedení a hráče baseballového klubu Draci Brno, aby jim spolu se zástupci vedení YD Capital poděkovala za dosavadní reprezentaci města Brna a poblahopřála k významnému výročí.

„Jsem potěšena, že mohu Drakům osobně popřát k padesátinám a ocenit jejich dlouhodobou práci, která proslavila klub i město Brno nejen u nás, ale i v Evropě a ve světě. Vážíme si jejich sportovních výsledků a jsme rádi, že máme takového partnera pro spolupráci. Věřím, že společně v Brně vychováme ještě další řadu baseballových hvězd,“ říká Markéta Vaňková, primátorka statutárního města Brna.

Brněnští Draci sklízejí úspěchy doma i v zahraničí

Baseballový klub Draci Brno dlouhodobě vévodí výsledkovým žebříčkům ve všech věkových kategoriích. Draci tak patří k nejúspěšnějším mužským sportovním celkům u nás i v Evropě.

„Náš klub vychoval spoustu úspěšných hráčů, kteří dominují české extralize, prosadili se v reprezentacích či byli draftováni do amerických profesionálních týmů. V dračím dresu se objevila i slavná jména z nejvyšší americké profesionální soutěže Major League, naposledy to byl Dominikánec Juan Jaime či australská superstar Peter Moylan. Intenzivně se také věnujeme dětem a mládeži a slavíme úspěchy napříč věkovými kategoriemi, protože víme, že dobré hráče si prostě musíme vychovat odmalička. Jsme rádi, že si děti baseball oblíbily a míří k nám,“ vysvětluje tajemství úspěchu brněnského klubu manager a bývalý trenér Arnošt Nesňal.

Brno na podzim přivítá mistrovství Evropy v baseballu

Na brněnský klub čeká příští rok hned několik výzev. Jednou z nich je obhajoba mistrovského titulu. Další důležitou událost hostí klub v naší YD baseball aréně v Komárově již v září 2023. Setkají se tu nejlepší světové týmy, aby odehrály nejvýznamnější turnaj roku – mistrovství Evropy.

Přípravy jsou v plném proudu, věřím, že vše proběhne tak, aby byli spokojeni hráči, diváci, pořadatelé i Mezinárodní baseballová federace. Máme jeden z nejhezčích stadionů v Evropě, kde mohou diváci například jíst v restauraci, a přitom sledovat zápasy. Naše zázemí je na světové úrovni i díky podpoře našeho významného dlouhodobého partnera a sponzora společnosti YD Capital, a jsme rádi, že budeme mít tu čest u nás mistrovství přivítat a do Brna divákům přivést skutečně světové hvězdy a velkolepou sportovní podívanou,“ popisuje Nesňal.

50 let existence – junáci, softbalisté a baseballové hvězdy

Klub letos oslavuje 50. výročí založení a během této historie vybojovali jeho hráči pro město Brno 23 mistrovských titulů v České baseballové extralize a 59 mistrovských titulů v mládežnických kategoriích.

V roce 1972 jej založili členové junáckého oddílu „Děti Slunce“ při sportovním klubu Slavia Brno VŠZ jako softballový oddíl. Už o rok později tým středoškolských a vysokoškolských studentů zvítězil na turnaji amatérských mužstev v softballu. Na základě tohoto výsledku byl klub v roce 1974 přizván do právě zakládané celonárodní ligové soutěže pořádané ČSTV.

O deset let později klub změnil zaměření na baseball, který se řadí mezi olympijské sporty, a od té doby se jeho seniorský tým pohybuje většinou na předních místech nejvyšší národní soutěže. V současné době má klub zázemí v YD Baseball Aréně. Městský stadion v brněnském Komárově byl slavnostně otevřen v roce 2006 a patří k nejmodernějším v Evropě.

 

Dračí zajímavosti:

/ Nejúspěšnějším českým klubem se stali Draci Brno v roce 2007, kdy v české extralize získali třináctý titul v řadě (v letech 1995 až 2007). Zároveň se v roce 1999 zapsali do Guinessovy knihy rekordů.

/ Celková šňůra nepřetržitých titulů skončila až v roce 2011. Draci tak vyhráli 16 mistrovských titulů v řadě.

/ V roce 1999 extraligový tým Draci Brno vyhrál všechna utkání v nejvyšší soutěži.

/ V roce 2013 všechny mládežnické i dospělé kategorie týmu získaly titul mistra ČR.

/ Nejznámějším baseballistou v dračím dresu byl Peter Moylan, který za tým hrál v roce 2019 po ukončení své 12leté kariéry v nejprestižnější baseballové lize MLB.

Datový zdroj 4@400xa