Inspireli 1600x1600 YDC – známe vítěze

Známe vítěze Inspireli Croatia competition našeho chorvatského projektu Miris Garden

4 / 8 / 2023 / Aktuality
4 min. čtení

Soutěž Inspireli Croatia competition byla jedinečná hned z několika důvodů. Možnost se zapojit měli studenti z celého světa a vůbec poprvé se projektu účastnil také developer, kterým se stala naše společnost YD Capital. A my již známe vítěze.

13 vítězů v 6 různých kategoriích jako výhru získalo 5denní workshop v Praze pod vedením uznávaného architekta Martina Dudaška a zakladatele Inspireli Awards Karla Smejkala. V prostorách impozantního Ateliéru D na Fakultě stavební ČVUT studenti v rámci zmíněného týdne spolupracovali také se zástupci společnosti Lumion CZ&SK Ondřejem Valachem a Jiřím Mezerou, kteří studentům pomáhali při finalizaci 3D vizualizací jejich návrhů. Ty budou následně sloužit jako výchozí ideje pro finální návrhy objektů v areálu chorvatského resortu. Dále bychom rádi poděkovali Bageterie Boulevard, která pro studenty zajistila občerstvení v rámci týdenního workshopu.

Vnímáme to jako obrovskou příležitost dělat věci jinak. Snažíme se naší prací zanechat otisk. Miris Garden je obrovský projekt a díky Inspireli jsme mohli dát studentům příležitost, aby ukázali svou míru kreativity a nových nápadů. Spojili jsme se s Martinem Dudaškem, který nejenže převzal roli hlavního architekta, ale spolu s ní i záštitu nad vedením skupiny mladých architektů v rámci workshopu v Praze. Pro nás je celý tento projekt naplňováním našich hodnot, v tomto případě hodnoty spolutvorby,“ vysvětluje Jiří Juránek, marketingový ředitel YD Capital, zapojení investora do soutěže.

„Projekt Miris Garden by měl finálně růst ve spolupráci s námi, díky čemuž by mohl vzniknout první edukativní projekt tohoto druhu na světě. Bude mapovat stavbu ze všech možných úhlů pohledu a studenti budou mít možnost klást dotazy přímo v průběhu realizace. Mohou se ptát na cokoli: jak se dělala tepelná čerpadla, jak se stavěla fotovoltaika nebo třeba reálné zdi. A na všechno budou u nás mít odpovědi v příspěvcích vytvořených při provádění konkrétní fáze projektu,“ přibližuje spolupráci Karel Smejkal, prezident Inspireli awards.

Celkem se do soutěže přihlásilo 240 studentů ze 38 zemí světa a společně vytvořili 163 projektů. Odborná porota vybrala vítěze 6 kategorií. Každý z nich měl vytvořit jednu část budoucího resortu v blízkosti městečka Starigrad.

„Projekt Miris Garden je jedinečný z mnoha aspektů. V prvé řadě je to jeho velikost, která čítá 150 tisíc metrů čtverečních. Za druhé je to náplň projektu: apartmány, hotel s třemi sty lůžky, nákupní centrum, marina s malými restauracemi, nové pláže a seawalky na pobřeží s místy pro barbecue a výhledy. Unikátní je také místo budoucího resortu, a to hlavně svojí polohou. Lokalita leží blízko Zadaru, kde je letiště, takže lze předpokládat, že půjde o velmi úspěšný projekt,“ říká Martin Dudaško, hlavní architekt projektu Miris Garden. 

„Hlavním přínosem této spolupráce je, že studenti mají možnost podílet se na skutečné stavbě. Mohou vidět, jak se vezme jejich studentský projekt, přetvoří se v projekt skutečný a následně ve stavbu. Především však získávají referenci a realizaci už na škole,“ popisuje Mariana Vahalová, CEO Inspireli Education. „Všichni finalisté si týdenní workshop moc užili, panovala při něm neuvěřitelná tvůrčí atmosféra, pomáhali si, radili se, bylo úžasné být toho součástí,“ dodává.

Vítězné týmy z České republiky, Slovenska a Kosova vytvářely svoje představy o novém projektu, ve kterém kromě restaurací a procházkové promenády najdeme také hotel, apartmány, soukromé luxusní vily, či nákupní centrum. Všechny části resortu vznikaly s velkým respektem ke krajině a přírodě a materiálově se studenti snažili vytvořit dojem příjemného místa pro aktivní trávení volného času a relaxování.

Slavnostním zakončením celého týdne bylo páteční oficiální vyhlášení vítězů a odhalení jejich finálních návrhů, na kterých v průběhu uplynulého týdne společně pracovali. Se studenty, účastníky ale také partnery projektu jsme se setkali v prostorách SPACES Praha, kde jsme celý týden velmi příjemně zakončili.

V následujícím měsíci se můžete těšit na představení všech 6 vítězných návrhů a jejich autorů. Sledujte novinky na našem webu i naše sociální sítě, ať vám nic neunikne!

/ O Inspireli Awards

Inspireli Awards je soutěž určená pro studenty architektonických škol.

Projekt disponuje již více než tisícovkou projektů a v porotě aktuálně zasedá více než 900 odborníků z celého světa. V minulosti studenti tvořili ideovou vizi například ambasády v Etiopii či novou podobu vybombardovaného přístavu v Bejrútu. V příštím roce se bude soutěž vypisovat na novou podobu při obnově některých budov poškozených válkou na Ukrajině.

Datový zdroj 4@400xa