Energie 1

Jaké očekáváme dopady současné krize na českou ekonomiku?

11 / 3 / 2022 / Aktuality
2 min. čtení

V obrovském množství informací, které na nás média denně chrlí ze všech různých kanálů zaniká to nejdůležitější, co si máme ze současné krize odnést?

Nemovitosti v České republice

V této oblasti ihned výrazné dopady neucítíme. Aktuální situace pro nás navíc nemusí automaticky znamenat pokles hodnoty českých nemovitostí. Důsledkem by mohla být například masivní poptávka po českých nemovitostech v důsledku migrace, nebo posílení bezpečnosti našeho státu v souvislosti s posílením vlivu NATO na našem území. Zároveň platí, že ruská poptávka po českých nemovitostech je zcela minimální. V tomto směru problémy nečekejme. Zvláště pak u rezidenčních nemovitostí, a zejména pak u novostaveb.

Český průmysl

Rusko na něj má vliv spíše jako dodavatel nerostných surovin, než jako odbytový trh. Rostoucí ceny komodit se díky této agresi zřejmě nezastaví a budou pokračovat. Dá se tedy očekávat velmi výrazný růst produkčních nákladů, které spotřebovávají ve velkém ocel nebo hliník. Pozitivní je situace pro český zbrojařský průmysl.

Inflace

Krize jednoznačně zhoršuje problém české inflace. Ceny plynu, elektřiny a pohonných hmot budou hlavními motory inflace pro nadcházející měsíce.

Úrokové sazby

Kvůli zhoršení inflační situace zde se pravděpodobně prodlouží doba trvání vysokých úrokových sazeb, u kterých jsme doufali, že budou za několik měsíců postupně klesat.

Úvěry

Obecně se dá očekávat, že přístup k úvěrům bude v nadcházejících měsících zhoršený kvůli přetrvávajícím vysokým úrokovým sazbám.

Energetika

Zde jsou dopady jedny z nejvýznamějších. Bude stále větší prioritou dosáhnout energetické nezávislosti na Rusku. To znamená více obnovitelných zdrojů, což v českém pojetí znamená zejména více bioplynových stanic, fotovoltaik i více různých tepelných čerpadel pro domácnosti. Velké téma bude jádro, u kterého se dnes projevuje velká závislost na Rusku. To zůstává problémem. Do budoucna budeme muset naše jádro více nasměrovat na západní dodavatele.

Rozpočtové priority

Pochopitelně extrémně roste rozpočet obrany a energetické infrastruktury v ČR. To jsou dnes zcela jasné a hlavní priority, které se derou na povrch. To znamená více peněz na obranu, podpora obnovitelných zdrojů a větší důraz na řešení jaderných zdrojů.

Datový zdroj 4@400xa