Aktuality

Realitní report: Kdo rozhoduje o cenách nemovitostí v České republice? A jak si aktuálně na trhu stojí pražské byty?

19 / 4 / 2023 / Aktuality
2 min. čtení

Na trhu probíhá řada událostí, které mohou mít ve velmi krátké době dopad na realitní i hypoteční trh v České republice. Pojďme se společně podívat na ty nejvýznamnější.

Ať už jde o růst cen stavebních materiálů, který neprodražuje stavbu pouze u výstavby rodinných domů, ale rovněž u výstavby developerských projektů, což samozřejmě každý developer promítne do své cenové politiky. Velkou roli při tvorbě ceny hraje i očekávání developerů ohledně vývoje cen materiálů, inflace všeobecně, ale i situace na poli úrokových sazeb. A právě tato očekávání dnes určují, jaké budou ceny bytů zítra.

Kromě rostoucích cen materiálů je to samozřejmě i velmi nepříznivá situace okolo inflace, kterou se Česká národní banka snaží regulovat rostoucími úrokovými sazbami. A do třetice všeho špatného zde máme i konflikt na Ukrajině, který situaci pouze zhoršuje nejistotou, kterou vnáší do rozhodování nejen finančních institucí, ale i domácností. To vše se velmi brzo může projevit nejen v poklesech prodejů bytů a hypotečních úvěrů, ale i na výnosech realitních fondů v ČR.

Pokles prodeje bytů v pražských novostavbách

Ceny bytů na primárním trhu novostaveb během února nepatrně vzrostly. Statistická čísla včetně Prahy jsou samozřejmě hlavním městem velmi ovlivněná. Pokud bychom se na vývoj cen podívali bez Prahy, tak zjistíme, že se průměrné ceny bytů novostaveb přímo od developerů pohybují na zhruba 92 tisících Kč za metr čtvereční.

Co se statistiky cen bytů v novostavbě v Praze týče, došlo v pražských novostavbách k nárůstu cen o zhruba 1,69 %. V průměru se tak dnes v Praze v novostavbách pohybují byty okolo 156 tisíc Kč na metr čtvereční. Spodní hranice, která udává za kolik se prodává 25 % nejlevnějších bytů byla v lednu na hodnotách 135 tisíc Kč/m2. Naopak nejlevnější byty z těch nejdražších začínají na cenovce 167 tisíc Kč za metr čtvereční.  Ještě před rokem se přitom průměrná cena za pražský byt v novostavbě pohybovala na úrovni 123,5 tisíc Kč za metr čtvereční.

Pokles prodejů bytů v pražských novostavbách pokračoval i během února, kdy se v celé Praze prodalo 215 bytů. Průměrný počet měsíčně prodaných bytů v Praze se tak zatím v roce 2022 pohybuje na úrovni 247 bytů. Pro srovnání v roce 2021 se za první 2 měsíce prodalo v Praze 1 204 bytů a rok předtím 862 bytů. Letos to je zatím celkem 494 bytů.

Datový zdroj 4@400xa