Cestovní pojištění

Řešíte cestovní pojištění? Poradíme vám.

12 / 8 / 2022 / Aktuality
3 min. čtení

Prázdniny i období dovolených jsou v plném proudu. Proto jsme pro vás s našimi specialisty z YD Finance sestavili stručného průvodce, jak správně cestovní pojištění nastavit, aby co nejlépe krylo všechny případné potíže spojené s cestováním a pobytem v zahraničí.

Většina z vás má za účelem cestování sjednané cestovní pojištění jako součást ceny zájezdu, případně jako součást pojištění platební karty. Málokdo však podrobněji zjišťuje podmínky smlouvy o cestovním pojištění, jaké jsou limity krytí, a hlavně, jaké jsou výluky z pojištění. Na co tedy nezapomenout a dát pozor při sjednávání cestovního pojištění?

/ Léčebné výlohy a náklady spojené s ošetřením

Pojištění se vztahuje na úraz nebo na náhlá akutní onemocnění, ke kterým došlo v zahraničí, a je tedy nutné neodkladné léčení pojištěného. S tím souvisí i pomoc pojišťovny s pokrytím nákladů spojených s ošetřením, hospitalizací, nebo případným transportem zpět do ČR.

Jak ale správně nastavit pojistné limity?

Vždy myslete na to, kam a za jakým účelem cestujete.

Plánujete strávit dovolenou na pláži, nebo budete poznávat památky či sportovat? Je důležité si uvědomit, že zdravotní péče mimo Evropu je mnohdy velmi nákladná, proto nižší pojistné limity, cca 2 – 3 mil. Kč, postačí pro pobyt v Evropě, naopak vyšší limity pohybující se od 5 mil. Kč výše se hodí pro zbytek světa. Pokud plánujete prožít dovolenou aktivně, nezapomeňte se vhodně připojistit a zjistit si, co pojišťovna považuje za rizikový sport a aktivitu, např. u vysokohorské turistiky rozhoduje každý metr nadmořské výšky.

/ Asistenční služby

V případě nesnází vám poskytnou nepřetržitou telefonickou pomoc 24 hodin denně i v českém jazyce. Je dobré sledovat i reference dané asistenční služby. Vždy je lepší vybírat ty, které působí celosvětově, a dokáží tak tlumočit do více jazyků. Některé pojišťovny nabízejí i širší rozsah asistenčních služeb, jako je např. pomoc v případě zpoždění letu nebo zajištění zaslání náhradních dokladů do místa pobytu v případě jejich ztráty nebo odcizení. Nezapomeňte mít při cestování kartičku cestovního pojištění vždy s sebou nebo ji mít uloženou v telefonu.

/ Pojištění odpovědnosti za škody

I v rámci dovolené můžete někomu jinému nechtěně způsobit újmu na zdraví. Nároky poškozeného se pak mohou pohybovat v dosti vysokých částkách. Pojištění navíc kryje i škody způsobené na majetku. V případě prokázání neúmyslné škody vám tak pojišťovna může s úhradou vzniklé škody značně pomoci.

/ Nepříjemnosti spojené s cestováním

Po vystoupení z letadla jste zjistili, že vaše kufry letěly na dovolenou jinam? Pak se určitě bude hodit připojištění ztráty či zpoždění zavazadel. Většina pojišťoven v případě, že zavazadla nedorazí do 6 hodin od příletu, proplácí náklady na pořízení nezbytných potřeb (oblečení a hygiena) do limitu pojištění. Připojistit lze i zpoždění či zrušení letu ze strany letecké společnosti. Nárok na odškodnění sice máte již ze strany letecké společnosti, ale v praxi jde většinou o zdlouhavý a vleklý proces.

/ Covid a problémy s ním spojené

Pro případ onemocnění covid nebo pozitivního testu je vhodné si připojistit také pojištění stornopoplatků kvůli případnému zrušení dovolené. Pojištění storna se může hodit ale i pro rodiny s dětmi, které mohou těsně před odletem na dovolenou onemocnět. Doporučujeme také připojištění karantény, kdy z důvodu nařízené karantény mohou vzniknou další náklady např. nutnost změnit termín odletu, delší pobyt v destinaci a s ním spojené náklady na ubytování a stravu.

Chcete si dovolenou užít v klidu a bez neplánovaných finančních výdajů? Kontaktujte nás, a my vám pomůžeme s nastavením a sjednáním vhodného cestovního pojištění přímo pro vaše potřeby info@ydfinance.cz.

Datový zdroj 4@400xa